logotype

Tu zamieszczamy artykuły zawierające opowieści, wspomnienia, a także legendy dotyczące naszego regionu.

Ryszard Bartnicki opowiada o pracy na kolei przed laty…

Ryszard Bartnicki
Ten artykuł dedykujemy zwłaszcza młodszemu pokoleniu naszych czytelników. O technicznych ciekawostkach na kolei sprzed wielu lat, a także o dramatycznym okresie wojny, jak również o powodach rozbiórki starego dworca kolejowego w Koluszkach przed 50 laty, z emerytowanym kierownikiem pociągu, Ryszardem Bartnickim rozmawia Zbigniew Komorowski.
Czytaj więcej...

Historia rodziny Erlichów z Koluszek

log

 

W ciepłe przedpołudnie, 25 lipca tego lata, wraz z Cynthią, Izą i Konradem (dziękuję im za rolę tłumaczy) ze Stowarzyszenia Historia Koluszek czekaliśmy na dworcu kolejowym w Koluszkach na niecodziennych gości, którzy mieli odwiedzić nasze miasto. W życiu człowieka przychodzi taki moment, nieważne, czy jesteś już dorosły czy też stoisz „nad grobem”, że chcesz powrócić do swoich korzeni.

 

Czytaj więcej...

Historia Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koluszkach

kosciol npnmp
Nikomu kto odwiedza Koluszki, nie umyka uwadze górująca nad miastem piękna świątynia. To bezsprzecznie najpiękniejszy budynek znajdujący się w Koluszkach, czyli Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ta dużych rozmiarów, ceglana, neogotycka świątynia, w swej zaledwie 120 letniej historii, towarzyszy wiernym we wzniosłych oraz trudnych chwilach, stanowi także wspaniały przykład zaangażowania i poświęcenia się na rzecz wspólnej sprawy. Wyrosły z potrzeby ducha ambitny pomysł, dzięki ciężkiej pracy, stał się rzeczywistością i po dziś dzień stanowi pomnik silnej koluszkowskiej wspólnoty.

Czytaj więcej...

Rzeźnia miejska w Koluszkach 1925 - 2016

wst

 

W latach 20. XX wieku, gdy w Koluszkach prężnie rozwijało się budownictwo i wzrastała liczba mieszkańców zaplanowano budowę nowoczesnej rzeźni. Miała stanąć w sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych – przy obecnej ul. Hallera. Była to inwestycja wówczas na tyle ważna, że możemy ją porównać do obecnej budowy ubojni SuperDrobu. Dziś po 90 latach od budowy rzeźnia została wyburzona w styczniu 2016 roku.

Czytaj więcej...

Odpady wojenne na chwałę Bożą - kościół ewangelicki w Koluszkach

kosc
Skutki Operacji Łódzkiej z końca 1914 roku były katastrofalne. Poległo w niej taj wielu żołnierzy, że sukces wojsk niemieckich - według słów gen. K. Litzmanna - bardzo gorzko smakował. Również powodu do euforii nie mieli lokalni niemieccy duchowni, gdyż podczas działań wojennych ucierpiały ewangelickie kościoły, np. ten w Łaznowskiej Woli, jak i okoliczne wsie zamieszkiwane przez ewangelickich Niemców...

Czytaj więcej...

Kontakt

Kategorie

Koluszki podczas Września 1939-1945 Relacje prasowe o Koluszkach i okolicach Okupacja niemiecka 1939-1945Spisy

Odwiedź nas:

facebook youtube

Partnerzy

2017  Historia Koluszek