logotype

Tu zamieszczamy artykuły dotyczące naszej działalności historycznej i społecznej, a także wydarzeń historycznych w Gminie Koluszki.

Dni Koluszek 2017

Dni Koluszek 2017Tegoroczne stoisko historyczne przygotowane z okazji Dni Koluszek przeszło nasze najśmielsze marzenia. Była to jak do tej pory największa i najbardziej atrakcyjna wystawa, a wszystko dzięki współpracy LDG Stowarzyszenie Mroga i Stowarzyszenia Historia Koluszek. Wystawie historycznych zdjęć naszego miasta i okolicy towarzyszył wybudowany z drewna i przykryty siatką maskującą sztab wojskowy, w którym znajdowały się mapy oraz wojskowe rzeczy użytkowe.

Czytaj więcej...

Relacja z Rajdu Śladami Historii 2017

Śladami historii 2017Rajd „Śladami Historii" organizowany przez Stowarzyszenie „Historia Koluszek" odbył się już po raz trzeci. 19 maja 2017 r. o godzinie 9 w Miejskim Ośrodku Kultury zebrało się łącznie 17 drużyn z 7 szkół podstawowych i gimnazjalnych, by rywalizować o zwycięstwo w tegorocznej edycji rajdu. Rajd tradycyjnie został osadzony w realiach okupacji w czasie II wojny światowej. Drużyny wyposażone w kennkarty (dokumenty pokroju dowodu osobistego) miały za zadanie kierować się do kolejnych punktów wykonując zlecone misje przez członków polskiego państwa podziemnego i pomagając ludności cywilnej.

Czytaj więcej...

Obchody święta Konstytucji 3 maja w Koluszkach 2017

3 maja 20173 maja 1791 roku uchwalono pierwszą europejską konstytucję. Uczyniono to w Rzeczpospolitej chcąc ratować kraj przed upadkiem, a ów dokument zwany Ustawą Rządową poczęto nazywać „Konstytucją 3 Maja. W Koluszkach obchodzenie tego święta stało się tradycją już po 1918 roku i jest kontynuowane po dzień dzisiejszy.Czytaj więcej...

Czy faktycznie nikt nie gromadzi eksponatów historycznych z Koluszek? Medialne kłamstwo na drodze do muzeum.

wst
W styczniowym wydaniu lokalnego brukowca zasugerowano, że Koluszki mimo bogatej historii nie posiadają w mieście instytucji, która gromadziłaby m.in. ważne eksponaty historyczne. Członków naszego stowarzyszenia bardzo zabolała ta opinia, bo o ile można powiedzieć, że w Koluszkach nie ma muzeum w sensie budynku, to organizacja zbierająca eksponaty, dokumenty, wspomnienia, czy zdjęcia związane z historią lokalną jak najbardziej jest. 

 

Czytaj więcej...

Kontakt

Kategorie

Koluszki podczas Września 1939-1945 Relacje prasowe o Koluszkach i okolicach Okupacja niemiecka 1939-1945Spisy

Odwiedź nas:

facebook youtube

Partnerzy

2017  Historia Koluszek