logotype

Relacja z Rajdu Śladami Historii 2017

Śladami historii 2017Rajd „Śladami Historii” organizowany przez Stowarzyszenie „Historia Koluszek” odbył się już po raz trzeci. 19 maja 2017 r. o godzinie 9 w Miejskim Ośrodku Kultury zebrało się łącznie 17 drużyn z 7 szkół podstawowych i gimnazjalnych, by rywalizować o zwycięstwo w tegorocznej edycji rajdu.

Rajd tradycyjnie został osadzony w realiach okupacji w czasie II wojny światowej. Drużyny wyposażone w kennkarty (dokumenty pokroju dowodu osobistego) miały za zadanie kierować się do kolejnych punktów wykonując zlecone misje przez członków polskiego państwa podziemnego i pomagając ludności cywilnej. Musieli przykładowo dostarczyć cukier bimbrownikom, gdzie dowiedzieli się jak cennym był surowcem, a wręcz walutą w czasie wojny. Innym zadaniem było trafić do obozu partyzanckiego, gdzie z kolei składali przysięgę i otrzymywali zadanie odszukania rozbitej rakiety V2 i zabranie z niej części, którą należało przekazać Akowcom. Po drodze uczestnicy rajdu musieli przejść przez punkt celny i przemycić przez niego cukier, mogli natknąć się na patrole niemieckie, a także żołnierza armii węgierskiej, której oddziały stacjonowały w Koluszkach i okolicy.

Godna podziwu była wytrwałość wszystkich uczestników, nawet młodziki ze szkół podstawowych dzielnie przemierzyły nieco ponad 12 km. Za udział dziękujemy Szkołom Podstawowym nr 1 i 2 w Koluszkach, Szkole Podstawowej w Różycy, Szkole Podstawowej w Gałkowie Dużym, Gimnazjom nr 1 i 2 w Koluszkach oraz Gimnazjum w Gałkowie Dużym.

Zwycięzcą w kategorii szkół podstawowych została drużyna „Cichociemni” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach, natomiast w kategorii szkół gimnazjalnych zwycięstwo należało do drużyny „Wariaci” z Gimnazjum nr 2 w Koluszkach.

Na wszystkich wyczerpanych uczestników i opiekunów czekało ognisko na świetlicy wiejskiej w Redzeniu Starym, gdzie pragnienie można było zaspokoić wodą, napojami lub sokami, a energię uzupełnić kiełbaskami z ogniska. Mamy nadzieję, że za rok znów spotkamy się na tym rajdzie w równie słonecznej pogodzie.

Chcielibyśmy w tym miejscu podziękować za pomoc: p. Sołtys Redzenia Starego – Agnieszce Pysklak, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Koluszkach, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koluszkach, 45 Drużynie Harcerskiej, Stowarzyszeniu „Studenci dla Rzeczpospolitej”. Za ufundowanie nagród, a także wsparcie materialne dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Koluszkach, Stowarzyszeniu Mroga, Nadleśnictwu Brzeziny Lasów Państwowych, ZPM Piekarski, sklepowi KAR-POL państwa Karlińskich, Stowarzyszeniu Leśna Jazda, firmie Multimex p. Majka oraz NZOZ MedKol. Jeszcze raz dziękujemy uczestnikom oraz wszystkim osobom wspierającym nasza inicjatywę!

Adrian Kut
fot. Zbigniew Komorowski, Adrian Kut, Mateusz Jaśkiewicz

Kontakt

Kategorie

Koluszki podczas Września 1939-1945 Relacje prasowe o Koluszkach i okolicach Okupacja niemiecka 1939-1945Spisy

Odwiedź nas:

facebook youtube

Partnerzy

2017  Historia Koluszek