Rajd pieszy Śladami Historii 2017

Rajd pieszy Śladami Historii 2017

Rajd „Śladami Historii” organizowany przez Stowarzyszenie „Historia Koluszek” odbył się już po raz trzeci. 19 maja 2017 r. o godzinie 9 w Miejskim Ośrodku Kultury zebrało się łącznie 17 drużyn z 7 szkół podstawowych i gimnazjalnych, by rywalizować o zwycięstwo w tegorocznej edycji rajdu.

Rajd tradycyjnie został osadzony w realiach okupacji w czasie II wojny światowej. Drużyny wyposażone w kennkarty (dokumenty pokroju dowodu osobistego) miały za zadanie kierować się do kolejnych punktów wykonując zlecone misje przez członków polskiego państwa podziemnego i pomagając ludności cywilnej. Musieli przykładowo dostarczyć cukier bimbrownikom, gdzie dowiedzieli się jak cennym był surowcem, a wręcz walutą w czasie wojny. Innym zadaniem było trafić do obozu partyzanckiego, gdzie z kolei składali przysięgę i otrzymywali zadanie odszukania rozbitej rakiety V2 i zabranie z niej części, którą należało przekazać Akowcom. Po drodze uczestnicy rajdu musieli przejść przez punkt celny i przemycić przez niego cukier, mogli natknąć się na patrole niemieckie, a także żołnierza armii węgierskiej, której oddziały stacjonowały w Koluszkach i okolicy.

Godna podziwu była wytrwałość wszystkich uczestników, nawet młodziki ze szkół podstawowych dzielnie przemierzyły nieco ponad 12 km. Za udział dziękujemy Szkołom Podstawowym nr 1 i 2 w Koluszkach, Szkole Podstawowej w Różycy, Szkole Podstawowej w Gałkowie Dużym, Gimnazjom nr 1 i 2 w Koluszkach oraz Gimnazjum w Gałkowie Dużym.

Zwycięzcą w kategorii szkół podstawowych została drużyna „Cichociemni” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach, natomiast w kategorii szkół gimnazjalnych zwycięstwo należało do drużyny „Wariaci” z Gimnazjum nr 2 w Koluszkach.

Na wszystkich wyczerpanych uczestników i opiekunów czekało ognisko na świetlicy wiejskiej w Redzeniu Starym, gdzie pragnienie można było zaspokoić wodą, napojami lub sokami, a energię uzupełnić kiełbaskami z ogniska. Mamy nadzieję, że za rok znów spotkamy się na tym rajdzie w równie słonecznej pogodzie.

Chcielibyśmy w tym miejscu podziękować za pomoc: p. Sołtys Redzenia Starego – Agnieszce Pysklak, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Koluszkach, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koluszkach, 45 Drużynie Harcerskiej, Stowarzyszeniu „Studenci dla Rzeczpospolitej”. Za ufundowanie nagród, a także wsparcie materialne dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Koluszkach, Stowarzyszeniu Mroga, Nadleśnictwu Brzeziny Lasów Państwowych, ZPM Piekarski, sklepowi KAR-POL państwa Karlińskich, Stowarzyszeniu Leśna Jazda, firmie Multimex p. Majka oraz NZOZ MedKol. Jeszcze raz dziękujemy uczestnikom oraz wszystkim osobom wspierającym nasza inicjatywę!