Centrum Pomocy Humanitarnej dla Uchodźców z Ukrainy w Koluszkach

Centrum Pomocy Humanitarnej dla Uchodźców z Ukrainy w Koluszkach

Zbiórki, transport, punkt informacji, grupa pomocy na Facebooku. To nasze dotychczasowe, społeczne działania. Wojna trwa, uchodźców przybywa. Ukraińcy zaczynają się wtapiać w nasz lokalny krajobraz. Wielu z nich znalazło schronienie w gościnnych domach koluszkowian, jednak wciąż potrzebują wsparcia, szczególnie Ci, którym udostępniono jedynie lokum, a sami muszą się troszczyć o wyżywienie. Pamiętajmy, że w większości do Polski przyjechały kobiety z dziećmi, często na tyle maleńkimi, że ich mamy nie mogą podjąć pracy. Chcielibyśmy lepiej zdiagnozować potrzeby ukraińskich rodzin mieszkających w gminie Koluszki, dotrzeć do tych najbardziej potrzebujących. Mamy nadzieję, że pomoże nam w tym nasza nowa, wspólna inicjatywa. Od końca marca uchodźcy z Ukrainy w potrzebie mogą skorzystać z pomocy Centrum Pomocy Humanitarnej. Mieszkańcy Koluszek i okolic chcący dzielić się dobrem mogą to zrobić wspierając placówkę darami. Punkt udało się otworzyć dzięki wsparciu Księgarni Skład Główny oraz Stowarzyszenia Sympatyków Gminy Koluszki. Nie można zapominać także o pomocy Fundacji Happy Kids, która przekazała żywność i środki pielęgnacji dla dzieci.

Mamy nadzieję, że Centrum stanie się też miejscem integracji Ukraińców, którzy będą mieli szansę się tu spotkać, integrować i wspierać nawzajem w tym okrutnym losie jaki ich spotkał. Uchodźcy będą mogli tutaj też zgłaszać swoje potrzeby, co pozwoli nam ukierunkowywać prowadzone zbiórki, tak aby pomoc była jak najefektywniejsza. Prowadzona jest także akcja “Kropla dobra” polegająca na kompletowaniu paczek dla Ukrainek z drobnych artykułów pierwszej potrzeby. Wszystko odbywa się szybko i sprawnie z pomocą mediów społecznościowych.

Od inicjacji Centrum zebrało się wielu wolontariuszy i ciągle zgłaszają się kolejne chętne osoby. Pomoc napływa ze wszystkich stron pokazując silną solidarność społeczną i zrozumienie sytuacji. Jednakże ciągle potrzebne i zbierane są m.in. środki czystości, jedzenie (makarony, ryże, itd., a także przetwory w słoikach), leki i środki medyczne. Słychać też odzew bezpośrednio ze strony uchodźców, którzy przychodzą i dziękują za okazane im w tym ciężkim czasie wsparcie.

Centrum mieści się na ulicy 11 listopada 41 w Koluszkach i działa w poniedziałki w godzinach 17-19.

Utworzenie Centrum nie jest natomiast pierwszym przedsięwzięciem na rzecz wsparcia poszkodowanych w wyniku rosyjskiej agresji. Wcześniej, od końca lutego realizowana była akcja zbiórki i wysyłki produktów potrzebnych dla naszych Wschodnich Sąsiadów. Przy zaangażowaniu wolontariuszy i dzięki ogromnemu odzewowi naszej lokalnej społeczności udało się przesegregować i wysłać dziesiątki transportów z pomocą humanitarną. Akcję wsparł szereg instytucji i organizacji zarówno z Koluszek, jak i sąsiednich miejscowości. Niezmiennie od paru miesięcy zarówno nasza Lokalna Społeczność, jak i cały Naród Polski daje świadectwo ze swojego człowieczeństwa dając powody do dumy. Nie możemy jednak zapominać o kalibrze sytuacji i w ramach możliwości ciągle okazywać naszą solidarność, bo za naszą wschodnią granicą ciągle przelewa się krew.

Marceli Jasiński