O nas

Stowarzyszenie „Historia Koluszek” powstało w 2014 r. Założyli je aktywiści działający od 2012 r. w portalu historycznym historiakoluszek.pl (czyli niniejszej stronie internetowej). Portal pełnił i nadal pełni rolę swoistego Internetowego Muzeum Koluszek, które ze względu na brak placówki muzealnej jest jedynym aktywnym miejscem gromadzenia i publikacji wiedzy oraz pamiątek związanych z historią naszego miasta i okolic.

Stowarzyszenie Historia Koluszek

Stowarzyszenie liczy około 20 członków zrzeszając osoby o różnych zainteresowaniach, pasjach, zawodach, czy poglądach. Jesteśmy organizacją niezależną, samorządną i apolityczną. Głównym celem działalności stowarzyszenia jest pozyskiwanie, badanie i upowszechnianie wiedzy historycznej dotyczącej Gminy Koluszki, regionu i Polski, gromadzenie eksponatów mających z nimi związek oraz kształtowanie patriotycznych postaw obywatelskich.

Od 2014 roku działalność naszej grupy stale rosła, a Stowarzyszenie stawało się coraz to poważniejszą inicjatywą społeczną. Członkowie odwiedzali świadków historii, pozyskiwali materiały historyczne i wspomnienia, a także z własnych środków wykupywali pamiątki związane z Koluszkami z rąk prywatnych zarówno z Polski, jak i całej Europy. Dodatkowo członkowie Stowarzyszenia Historia Koluszek zajmują się historią ożywioną, czyli rekonstrukcją historyczną. Ma to na celu przybliżyć mieszkańcom historię, aby mogli jej w dosłowny sposób dotknąć. Przekazujemy także historię w sportowy sposób – poprzez rajdy rowerowe, wycieczki piesze i rowerowe, czy gry miejskie.

Jednym z najważniejszych profili naszej działalności jest badanie historii i publikacja opracowań historycznych. Wydaliśmy szereg okazjonalnych broszur historycznych, kilka książek dotyczących historii miasta, z czego najważniejszą jest „Historia Koluszek 1386–1949” autorstwa Adriana Kuta i Jacka Winkla, przy współpracy z Grzegorzem M. Koszewskim.

Przez lata działalności członkowie stowarzyszenia wyspecjalizowali się w historii lokalnej, przez co staliśmy się ważnym partnerem do współpracy z samorządem terytorialnym, instytucjami, jak i innymi organizacjami pozarządowymi. Przełożyło się to na organizowanie, bądź współorganizowanie wydarzeń takich jak: wielkie lekcje historii, konferencji „Władysław Strzemiński – mieszkałem tu!”, spotkań: „Kadrowanie historii”, „Kobro – kobieta ponad wszystko”, obchodów wydarzeń takich jak: 65. i 70. rocznice nadania praw miejskich, rocznice likwidacji getta w Koluszkach, 30. rocznicę „Balu na dworcu w Koluszkach” i innych.

Od samego początku przyświecał nam cel utworzenia muzeum miejskiego w Koluszkach, którego postulat zgłaszaliśmy jeszcze w 2012 r. Nasza działalność wsparta przez naszego przedstawiciela w Radzie Miejskiej w Koluszkach, którym jest Adrian Kut, przyniosła 4 października 2016 r. decyzję burmistrza o powołaniu do istnienia Komitetu do spraw powstania „Muzeum Koluszek”, w którym to komitecie nasze stowarzyszenie odegrało istotną rolę. Przez wiele miesięcy trwały przygotowania i rozmowy, następnie remont sali i we wrześniu 2018 r. otrzymaliśmy klucze do lokalu, w którym miały znaleźć się eksponaty. Od końca września członkowie stowarzyszenia wraz ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi pracowali w czynie społecznym w powstającym zalążku muzeum. Po kilku tygodniach pracy, 13 października 2018 r. Sala Muzealna została otworzona dla zwiedzających. Stowarzyszenie prowadziło salę do marca 2019 r., kiedy to na podstawie porozumień gotową, zapełnioną eksponatami salę przejął Miejski Ośrodek Kultury w Koluszkach. Bez konsultacji z nami salę zamknięto w marcu 2020 r. i zlikwidowano pół roku później. Wszystkie zgromadzone przez nas eksponaty pozostają w naszych zbiorach, czekając, aż zakończy się przebudowa kamienicy przy ul. 3 Maja 17 w Koluszkach, gdzie będzie się mieścić Muzeum Koluszek.

ZARZĄD:

Damian Polny

Damian Polny – pomysłodawca i założyciel portalu historiakoluszek.pl w 2012 roku, a następnie Stowarzyszenia Historia Koluszek w 2014 r. Wyróżnia się techniczną pomysłowością i zamiłowaniem do nowych technologii. Prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W stowarzyszeniu pełni funkcję członka zarządu od 2014 r.

Klaudia Latek

Klaudia Latek – zamieszkała w Żakowicach. Ukończyła licencjat na kierunku Italianistyka ze specjalnością tłumaczeniową. Obecnie poświęca się studiom wojskoznawczym i tłumaczeniowym. W przyszłości chciałaby zajmować się dyplomacją. Interesuje się historią, literaturą i profesjonalnymi tłumaczeniami. Wielokrotnie brała udział w projektach i szkoleniach międzynarodowych. Od 2021 r. pełni funkcję członka Zarządu stowarzyszenia.

Marcin Latek

Marcin Latek – w stowarzyszeniu działa od 2017 r., od 2019 r. pełni funkcję członka Zarządu. Zajmuje się przede wszystkim pozyskiwaniem dokumentów archiwalnych oraz sprawami organizacyjnymi. Jest założycielem Fundacji NIEZAPOMNIANE, z którą współpracujemy przy realizacji niektórych projektów. Jest również członkiem Łódzkiego Bractwa Kurkowego oraz Prezesem Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Łódzkim PCK. Prowadzi własną działalność gospodarczą.

Mateusz Jaśkiewicz

Mateusz Jaśkiewicz – współzałożyciel portalu historiakoluszek.pl oraz Stowarzyszenia Historia Koluszek. W latach 2014-2018 wiceprezes, 2018-2020 prezes stowarzyszenia. Obecnie członek zarządu. Od 2018 roku radny Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego. Z zamiłowania podróżnik i regionalista, pasjonat historii sztuki i malarstwa artystycznego w praktyce.
W 2023 r. odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

KOMISJA REWIZYJNA:

Adrian Kut

Adrian Kut – pomysłodawca i założyciel portalu historiakoluszek.pl w 2012 r., a następnie Stowarzyszenia Historia Koluszek w 2014 r. Prezes Stowarzyszenia w latach 2014 – 2018. Od 2022 r. pełni funkcję członka Komisji Rewizyjnej. Absolwent I LO w Koluszkach oraz Wydziału Prawa i Administracji UŁ, od 2016 r. radny Rady Miejskiej w Koluszkach. Interesuje się historią, rekonstrukcją, działalnością społeczną i samorządem.
W 2023 r. odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Michał Chmielarski

Michał Chmielarski – mieszka w Koluszkach. Jest absolwentem technikum leśnego, obecnie odbywa staż w Lasach Państwowych. Interesuje się naturą, pszczelarstwem, historią i żeglarstwem. Jednymi z jego osiągnięć jest uzyskanie patentu żeglarskiego oraz otrzymanie tytułu Technika Leśnika. W Stowarzyszeniu Historia Koluszek od 2019 r., od 2021 r. pełni funkcję członka Komisji Rewizyjnej.

Brunon Kobus

Brunon Kobus – zamieszkały w Koluszkach. Jest absolwentem branżowej szkoły pierwszego stopnia na kierunku mechanik samochodowy. Jego hobby to modelarstwo redukcyjne pojazdów i maszyn wojskowych oraz cywilnych, rysownictwo, motoryzacja – szczególnie amerykańska z przełomu lat 60. i 70. XX w. oraz historia XX wieku. W Stowarzyszeniu Historia Koluszek od 2019 r., należy do Komisji Rewizyjnej od 2022 r.

Zapraszamy do kontaktu z nami w zakładce kontakt.