Rajd pieszy Śladami Historii 2016

Rajd pieszy Śladami Historii 2016

25 maja 2016 r. miała miejsce już 2 edycja rajdu „Śladami Historii" organizowanego przez Stowarzyszenie „Historia Koluszek". Tym razem trasa była dużo bardziej rozbudowana, a wszystko dzięki sporemu zainteresowaniu jakim cieszył się poprzedni rajd.

Godna podziwu była wytrwałość wszystkich uczestników, nawet młodziki ze szkół podstawowych dzielnie przemierzyły ponad 11 km. W różnych punktach rajdu, począwszy od Urzędu Miasta w Koluszkach, poprzez Rochnę i stare Koluszki aż do ostatniego punktu na świetlicy wiejskiej w Przanowicach, rozstawieni byli nasi niezawodni członkowie stowarzyszenia. Każdy taki przystanek wiązał się z różnorodnymi zadaniami mającymi na celu jednocześnie bawić, jak i przekazywać wiedzę historyczną. Uczestnicy mieli więc okazje przemycać paczki, rozszyfrowywać hasła, czołgać się, rzucać granatami (oczywiście nie prawdziwymi), przeprawiać się przez rzekę oraz przetestować swoją pamięć. Zadania te wcale nie były proste, ponieważ w szmuglowaniu paczki mogła przeszkodzić nam wnikliwie kontrolująca żandarmeria. Za udział dziękujemy Szkołom Podstawowym nr 1 i 2 w Koluszkach oraz Szkole Podstawowej Różycy, Gimnazjom nr 1 i 2 w Koluszkach, Gimnazjum w Gałkowie Dużym oraz Liceum Ogólnokształcącemu nr 1 w Koluszkach. Zwycięzcami w kategorii szkół średnich została egzekwo grupa 1 i 2 z LO, wśród szkół gimnazjalnych triumf wiodły Pingwinki z Gimnazjum nr 1, natomiast wśród szkół podstawowych najlepszym wynikiem mogły pochwalić się Harcerskie dzikusy z SP nr 1. Na wszystkich wyczerpanych maruderów czekała niespodzianka na świetlicy wiejskiej w Przanowicach. Pragnienie można było zaspokoić wodą lub sokami a energię uzupełnić kiełbaskami z ogniska, sałatką oraz dla większych łasuchów domowymi wypiekami. Mamy nadzieję, że i ten rajd prędko doczeka się następnej edycji.

Chcielibyśmy w tym miejscu podziękować za pomoc: p. Sołtys Przanowic – Wioletcie Filipiak, p. Sławomirowi Sokołowskiemu, p. Bartoszowi Kurc, Bibliotece Miejskiej w Koluszkach, 45 Drużynie Harcerskiej oraz Urzędowi Miejskiemu w Koluszkach. Jeszcze raz dziękujemy uczestnikom oraz wszystkim osobom wspierającym nasza inicjatywę!