Wycieczka rowerowa „Wokół Mrogi”

Wycieczka rowerowa „Wokół Mrogi”

4 czerwca odbyła się pierwsza z pięciu planowanych wycieczek w ramach projektu „Aktywne Lato z Historią Koluszek” realizowanego przez Stowarzyszenie Historia Koluszek przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Koluszkach. Wycieczki piesze i rowerowe mają przybliżyć uczestnikom nieznaną historię najbliższej okolicy.

Na placu Piłsudskiego (Kozim Rynku) zebrało się nas ponad 60 osób, skąd wyruszyliśmy do Przanowic, gdzie dołączyła grupa z Gałkowa. Następnie udaliśmy się na rozwidlenie dróg w Przanowicach, gdzie dawniej stał majątek Ludwika Graczyka i jego żony Stefanii z Turobojskich, po dworku, zabudowaniach folwarcznych oraz dwupiętrowym, murowanym młynie dziś nie pozostał nawet kamień na kamieniu, chociaż zabudowania te stały jeszcze w 1944 r.

Wycieczka rowerowa „Wokół Mrogi”

Przez wieś Gaj udaliśmy się do miejsca, gdzie swój początek ma Gałków. O powstaniu wsi, o dworach biskupim i szlacheckim, a także wielu ciekawostkach dotyczących tej miejscowości opowiedział Dominik Trojak z Muzeum im. Leokadii Marciniak. Następnie udaliśmy się do Gałkowa Kolonii i Cmentarza Wojennego w Pustułce, gdzie poznaliśmy historię powstania nekropolii, zobaczyliśmy stan zachowania oraz usłyszeliśmy i historię o strzygoniu z Pustułki. Przez podmokły las, gdzie są jedne ze źródeł Mrogi dotarliśmy do Przanówki i dalej pod szkołę w Bogdance, za którą była dawna granica dóbr Koluszki.

Adrian Kut opowiedział o dworze i młynie w Koluszkach, a także dalej o młynie w Rochnie i dworku myśliwskim Witolda Turobojskiego oraz opowieściach z nim związanych. Dworek, jak się okazało nadal stoi, pięknie wyremontowany. Po paru słowach o najmniej znanym młynie w Lisowicach ruszyliśmy na teren Projektu Lisowice, gdzie czekało na nas ognisko z kiełbaskami i chwila odpoczynku.

Adrian Kut
Stowarzyszenie Historia Koluszek