Wycieczka rowerowa „Poznajmy naszych sąsiadów Bukowiec - Kurowice - Karpin”

Wycieczka rowerowa „Poznajmy naszych sąsiadów Bukowiec - Kurowice - Karpin”

18 czerwca odbyła się już druga z pięciu planowanych wycieczek w ramach projektu „Aktywne Lato z Historią Koluszek” realizowanego przez Stowarzyszenie Historia Koluszek przy wsparciu Gminy Koluszki.

Zebraliśmy się na Placu Piłsudskiego w Koluszkach, skąd wyruszyliśmy na spotkanie z grupą gałkowską na tamtejszej stacji kolejowej. Razem było nas ponad 40 osób. Przez Las Gałkowski dotarliśmy do Zielonej Góry, a następnie na dawną granicę gmin Koluszki i Brójce na mostku na rzece Miazdze. Tam przywitał nas przewodnik wycieczki Andrzej Braun. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Bukowca, stanęliśmy w miejscach gdzie znajdował się kościół ewangelicki i szkoła tego wyznania. Do dzisiaj pozostał jedynie budynek szkoły zaadoptowany na cele mieszkalne, natomiast kościół rozebrano w latach 70. XX w.

Kolejnym punktem był cmentarz ewangelicki w Bukowcu, którego opiekunem przez wiele lat był p. Andrzej Braun. Niestety po przejęciu cmentarza przez gminę Brójce jego stan się pogarsza. Na szlaku minęliśmy również Obserwatorium Astronomiczne w Bukowcu im. Pawła Maksyma. Ważnym punktem wycieczki był Kościół w Kurowicach, który mocno ucierpiał w czasie Operacji Łódzkiej w 1914 r. Następnie udaliśmy się na pobliskie miejsce rekreacyjne, gdzie czekało na nas ognisko z kiełbaskami i chwila odpoczynku.

Wycieczka rowerowa „Poznajmy naszych sąsiadów Bukowiec - Kurowice - Karpin”

Po posiłku ruszyliśmy do Karpina, gdzie na skrzyżowaniu przybliżono nam wydarzenia z 1914 r. będące jednym z elementów bitwy łódzkiej. Stamtąd wróciliśmy przez Borową do Koluszek. Dziękujemy wszystkim za obecność, a w szczególności zaangażowanym wolontariuszom.

Adrian Kut
Stowarzyszenie Historia Koluszek