Wycieczka rowerowa „do Źródeł Rzeki Rawki”

Wycieczka rowerowa „do Źródeł Rzeki Rawki”

20 sierpnia, mimo panującego upału odbyła się już piąta i zarazem ostatnia wycieczka rowerowa w ramach projektu „Aktywne lato z historią Koluszek'23” realizowanego przez Stowarzyszenie Historia Koluszek przy wsparciu Gminy Koluszki. Udział wzięły 32 osoby. Część merytoryczną poprowadzili Adrian Kut i Mateusz Pecyna.

Wystartowaliśmy z Parku Miejskiego w Koluszkach, by następnie ścieżką rowerową śladami dawnej kolejki dotrzeć do znajdującej się przy niej altany „Stacja Koluszki”. Tam parę słów o powstaniu ścieżki, jak i dalszych planach budowy infrastruktury kolarskiej w gminie Koluszki. Przez Stamirowice i Kazimierzów dotarliśmy do Turobowic. Przy kapliczce powiedzieliśmy o genezie powstania wsi, rodzie Turobojskich, jak również o wydarzeniach z okresu okupacji – akcja odwetowa Oddziału „Sama” na kolonistów niemieckich, którzy rok wcześniej ostrzelali żołnierzy KEDYWu. Następnie dotarliśmy na podmokłe tereny i rozlewiska będące źródłami rzeki Rawki. Dotarliśmy do wsi Wierzchy, gdzie zobaczyliśmy miejsce, w którym od czasów średniowiecza stał młyn. Na rzece Rawce i jednocześnie granicy gmin wspomnieliśmy o akcji partyzanckiej w obronie ludności przed pacyfikacją wsi. Następnie przez Władysławowo dotarliśmy pod folwark w Popniu. Zachowanym brukiem, a następnie polnymi i leśnymi drogami dotarliśmy do Świn. Odkryliśmy tu wiele kart z historii, jak również z teraźniejszości.

Na koniec dotarliśmy do Świetlicy Wiejskiej w Redzeniu, gdzie rozpaliliśmy grilla. Sporą atrakcją okazały się także lody włoskie z pobliskiej lodziarni. Cieszymy się, że w ramach projektu udało nam się zorganizować 5 wycieczek, 4 rowerowe i 1 pieszą, a frekwencja na każdej z nich wynosiła od 20 do 70 osób. Na sam koniec przeprowadziliśmy krótką ankietę, która pomoże nam w organizacji kolejnych wydarzeń.

Adrian Kut
Stowarzyszenie Historia Koluszek
fot. Damian Polny