Dni Koluszek 2014

Dni Koluszek 2014

W ostatni jakże gorący weekend koluszkowianie obchodzili święto swojej małej ojczyzny. Tegoroczne Dni Koluszek odbyły się w dniach 06-08 czerwca 2014 roku. W naszej miejscowości owa uroczystość miała już swoją 19 celebrę.

Inauguracja obchodów odbyła się w piątkowy wieczór występem nigdy niezawodnego Marcina Dańca, którego poprzedził koncert zespołu Stargazer. Jednak ów wieczór był tylko namiastką sobotnich szaleństw i zabawy do białego rana.

Ostatniemu dniowi koluszkowskiej imprezy tak jak poprzednim towarzyszyła wyśmienita pogoda, a na scenie również nie zabrakło gwiazd światowej sławy. Pojawili się Roman Kogut, Trubadurzy, Lidia Kopania, a wisienką na torcie tego dnia był koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Bogusława Morki i Przyjaciół. Natomiast zwieńczeniem tegorocznych obchodów był tradycyjny pokaz fajerwerków, który miał miejsce o godzinie 22.00.

Nasz portal historiakoluszek.pl już czwarty raz czynnie uczestniczył w tych obchodach. Zaprezentowaliśmy bardzo dużo nowych perełek, które udało nam się zdobyć w ostatnim czasie. Należą do nich między innymi pistolet Luger P08, który możemy zaliczyć do grona przedmiotów najczęściej oglądanych przez najmłodszych uczestników. Militaria zawsze cieszą się ogromnych zainteresowaniem. Obok Lugera, istniała możliwość 'postrzelania' z Mausera 98k czy karabinu maszynowego Diektariewa DP27. Na naszym stoisku można było obejrzeć mundury z różnych epok historycznych. Począwszy od munduru z czasów insurekcji kościuszkowskiej z 1794 r., przez żołnierza rosyjskiego w stroju zimowym z 1914 r., umundurowanie żołnierzy polskich i niemieckich z 1939 r., a skończywszy na stroju partyzantów z okresu Akcji 'Burza'. Wystawę uświetniła galeria zdjęć na której były przedstawione Koluszki niemalże od najdawniejszych do współczesnych czasów. Koluszkowianie mogli również zapoznać się z szeregiem map miedzy innymi z czasów przed koleją żelazną czy okresem okupacji.

Dni Koluszek 2014Musimy zaznaczyć, iż w tym roku nasze stoisko rekonstrukcyjno- historyczne, również propagowało akcję społeczną 'Saski 2018', która ma na celu dążenie do odbudowy Pałacu Saskiego na 100 rocznicę odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości.Uważamy, iż ten gest byłby adekwatnym uczczeniem owej rocznicy. Obecnie z Pałacu Saskiego został nam tylko element, który jest Grobem Nieznanego Żołnierza. Serdecznie chcielibyśmy jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy poparli naszą akcję, ponieważ udało nam się zebrać aż 108 zdjęć.

W tym roku bardzo dużo osób zaoferowało nam swoją pomoc przy powiększeniu naszych zbiorów, mamy nadzieję, iż współpraca będzie owocna. Dziękujemy wszystkim za ciepłe słowa uznania i docenienie naszej pracy, jest nam bardzo miło i nasza motywacja do pracy jest jeszcze większa. Mamy nadzieję, ze za rok również uda nam się zaskoczyć Państwa kolejnymi perełkami z naszych zbiorów. Już dziś serdecznie zapraszamy na nasze stoisko za rok!