Boże Ciało 2014

Boże Ciało 2014

Nie sposób jest zaprzeczyć, że tegoroczne obchody Święta Bożego Ciała były wyjątkowo udane. Pierwszym elementem obchodów była msza święta, na której kazanie wygłosił ks. Marek Mielcarek. W wielkim skrócie słowo kaznodziei tyczyło się ignorowaniu Boga w życiu codziennym oraz śmierci, która często zaskakuje człowieka, kiedy ten nie jest na nią gotowy.

Po mszy rozpoczął się drugi etap, czyli procesja ulicami Koluszek. Wówczas dopiero dało się zobaczyć jak dużo parafian przybyło na uroczystości. Z pewnością miała coś z tym wspólnego piękna pogoda, która sprzyjała przez cały czas trwania procesji. Starannie wykonane i przystrojone ołtarze przyozdobiły choć na ten jeden dzień ulice naszego miasta. Jak nakazuje zwyczaj, wokół ołtarzy obsadzono w ziemi brzózki, z których wierni obrywali gałązki. Wiąże się to ze staropolskim zwyczajem, który mówi, że poświęcone gałęzie brzozowe, przyniesione po procesji do domów, będą sprzyjać urodzajom.Powinno się je utykać w ogrodach oraz na polach, by strzegły przed niepowodzeniem i chorobami.

Portal historiakoluszek.pl również miał swój udział w obchodach. Już w naszą tradycję wpisało się, że nasi członkowie niosą baldachim nad Najświętszym Sakramentem. W tym roku również, mimo gorąca, w kosynierskich strojach podołaliśmy zadaniu.