Obchody Święta Konstytucji 3 maja w Koluszkach 2018

Obchody Święta Konstytucji 3 maja w Koluszkach 2018

3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą europejską konstytucję. Uczyniono to w Rzeczpospolitej chcąc ratować kraj przed upadkiem, a ów dokument zwany Ustawą Rządową poczęto nazywać „Konstytucją 3 Maja”. W Koluszkach obchodzenie tego święta stało się tradycją już po 1918 roku i jest kontynuowane po dzień dzisiejszy.

Tegoroczne obchody rozpoczęła Msza Święta w Kościele pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Koluszkach. Następnie sformowano pochód, który przeszedł ulicami Żeromskiego, Mickiewicza i 3 Maja pod Pomnik Orła Białego. W pochodzie udział wzięły poczty sztandarowe szkół i organizacji z terenu gminy, żołnierze Wojska Polskiego z Tomaszowa Mazowieckiego, harcerze z 13 Koluszkowskiej Drużyny Harcerskiej „Anioły”, 45 Drużyny Harcerskiej „Cichociemni” oraz 3 Drużyny Starszoharcerskiej im. Jana Pawła II.

Obchody Święta Konstytucji 3 maja w Koluszkach 2018

Stowarzyszenie Historia Koluszek w tym roku odtwarzało pododdział żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego na Wschodzie. Tragiczne losy zarówno tej formacji, jak i tysięcy jej żołnierzy odchodzą dziś w zapomnienie... Uroczystości pod pomnikiem poprowadził Marcin Francikowski, następnie głos zabrał Burmistrz Waldemar Chałat, po czym odczytano apel pamięci, oddano 3 salwy honorowe i złożono kwiaty. Oprawę muzyczną zapewniała Orkiestra OSP w Koluszkach.

Adrian Kut
fot. Małgorzata Jaśkiewicz