Święto Odzyskania Niepodległości 2015

Święto Odzyskania Niepodległości 2015

Dla koluszkowian 10 oraz 11 listopada to dni, w czasie których wspominamy oraz oddajemy cześć poległym i walczącym o niepodległość naszej ojczyzny. 10 listopada odbył się tradycyjny przemarsz z Kościoła pw. NP NMP pod kaplicę cmentarną, gdzie uroczyście odczytano apel poległych i wciągnięto na maszt flagę państwową.

Drugi dzień obchodów, czyli 11 listopada, rozpoczął się od patriotycznej Mszy Świętej w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, po czym liczni koluszkowianie w towarzystwie pocztów sztandarowych, harcerzy, wojska, członków Stowarzyszenia Historia Koluszek ubranych w historyczne mundury oraz licznych delegacji przemaszerowali ulicami miasta pod pomnik Orła Białego. Całą uroczystość uświetniła orkiestra OSP w Koluszkach. Prócz tradycyjnych elementów takich jak wciągnięcie flagi państwowej na maszt, salwy honorowej, apelu poległych czy składania kwiatów przez delegacje odbyło się tego dnia Międzypokoleniowe śpiewanie pieśni patriotycznych „Dla Niepodległej" organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w sali Kina „Odeon 3D".

Koncert ten został poprowadzony przez członków Stowarzyszenia „Historia Koluszek”. Wydarzenie to zgromadziło w Miejskim Ośrodku Kultury tak wiele osób, że brakowało nawet krzeseł do dostawienia. Wystąpili między innymi: Akademia Wieku Dojrzałego, Marcin Francikowski, Przedszkole nr 3 z programem artystycznym, Karolina Wierzbowska i Mateusz Markowski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach, Natalia Dziąg, Natalia Hermaniuk, a także Martyna Michalak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach. Na scenie pojawił się również „prawdziwy” Marszałek Piłsudski. Było to pierwsze takiego typu przedsięwzięcie cieszące się tak dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy czynnie brali udział w śpiewie pieśni takich jak: „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Legiony”, czy wykonaną w pozycji stojącej „Rocie”.